John G. Ruggie Wydarzenia Gospodarcze

John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru

Musimy znaleźć sposób na prowadzenie biznesu, który wspiera zrównoważone społecznie rynki.

ZDROWIE

Świat po nadejściu czarnego łabędzia

W stronę odpowiedzialnego handlu

Zielony zwrot obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia. Zasady zrównoważonego prowadzenia biznesu przyjmuje coraz więcej organizacji. Jak realizować je w praktyce?

Cel: odpowiedzialne zarządzanie odpadami

Domykanie obiegu zasobów to zmiana dla całej gospodarki.

Polska energia: ambitnie i bezpiecznie

Transformacja gospodarki to proces rozłożony na dekady, ale decyzje w zakresie polityki energetycznej państwa muszą zapaść już teraz. Jeszcze w 2024 r. może rozpocząć się proces wyodrębnienia aktywów węglowych z grup energetycznych.

Dyplomacja ekonomiczna, ale jaka?

Polscy przedsiębiorcy sprzedający i inwestujący na rynkach zagranicznych oczekują tam od przedstawicieli naszej administracji publicznej oficjalnego, wyraźnego wsparcia. Ono uwiarygodnia ich w oczach potencjalnych kontrahentów.

Polska wciąż goni, ale nie dogania UE

Rodzima innowacyjność nie ma się najlepiej – mało patentujemy, tworzymy niewiele wynalazków, a z wdrażaniem nowatorskich rozwiązań w firmach i instytucjach wciąż mamy pod górę.

Energetyka w obliczu kolejnych wyzwań

Jakie są rekomendowane przez różnych uczestników rynku zmiany w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), dotyczące m.in. miksu energetycznego kraju?

Kluczowe są inwestycje w sieć i jej digitalizacja

Ważne jest, by nie zabijać elastyczności i premiować klientów, którzy są świadomi i elastyczni. Aby tak się stało, trzeba dopuścić większe wahania cen energii elektrycznej, wskazywali uczestnicy debaty w Katowicach.

Jako KUKE wspieramy wchodzenie polskich firm w międzynarodowe projekty i łańcuchy dostaw

Na Ukrainie mamy największy ubezpieczony wolumen eksportu wśród wszystkich agencji wsparcia eksportu na świecie. Na razie nie widzimy tam większego ryzyka wzrostu niewypłacalności - mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

Energetyka potrzebuje decyzji

Aby zbilansować opóźnienia w budowie w Polsce elektrowni atomowej, potrzeba odblokować potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

Media w obliczu nowych wyzwań

Jak w dobie social mediów, fałszywych kont, trolli i botów starać się odróżnić informację prawdziwą od dezinformacji i misinformacji?

Ważna debata o polityce i gospodarce

Na katowickim wydarzeniu obecni byli czołowi europejscy politycy, przedstawiciele największych firm, eksperci, naukowcy.

Musimy być bardziej zieloni

Pierwszy prąd z Farmy Wiatrowej Baltica-2 popłynie w 2027 r., a przy kolejnych projektach na morzu udział polskich producentów na pewno będzie rósł – zapowiada Dariusz Marzec Prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE w drodze od węgla do wiatru

Transformacja energetyczna w Polsce trwa, liczymy na przejęcie aktywów węglowych przez Skarb Państwa. Bardzo byśmy chcieli by skończyło się to nie później niż w przyszłym roku. Konwencjonalną energetykę i wytwarzanie musimy zastąpić wielkoskalowymi farmami morskimi i to będzie docelowo główne źródło - mówi Dariusz Marzec, Prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Magazyny muszą być eko

Byliśmy pionierami w budowie magazynów czy centrów logistycznych spełniających najwyższe standardy ekologiczne i zrównoważonego rozwoju. Teraz to doświadczenie procentuje – mówi Janusz Signetzki, prezes WPIP Construction.

Europejski Kongres Gospodarczy pobił rekordy

Szesnasta edycja EKG w Katowicach była absolutnie rekordowa pod względem liczby wydarzeń i obecnych gości. Natomiast motywem wiodącym stało się bezpieczeństwo – Europy i Zachodu. Pojmowane pod względem czytso militarnym, ale także energetycznym, przemysłowym czy technologicznym – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Projekt jądrowy otwarty dla polskich firm

Przy budowie elektrowni jądrowej chcemy w jak najszerszym zakresie współpracować w polskimi firmami. Mocno zaangażowaliśmy się również w proces kształcenia kadr dla polskiego atomu – mówi Leszek Hołda, prezes firmy Bechtel w Polsce.

Agrofotowoltaika szansą dla rolników

Nowoczesna agrofotowoltaika, czyli specjalne panele montowane na polach, wpłynęłaby korzystnie na polską energetykę i przychody gospodarstw rolnych. Niestety na jej rozwój nie pozwalają obecne przepisy – mówi Piotr Markowski, prezes firmy Corab.

Chcemy podwoić przychód

Liczymy, że będziemy mogli zaoferować nasze usługi kolejnym miastom w Polsce. W ciągu dwóch lat chcielibyśmy podwoić naszą rowerową flotę i przychody – deklaruje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.